Pradžia Technologijos Kas yra internetas? Kaip veikia internetas ir paaiškintos pagrindinės technologijos.

Kas yra internetas? Kaip veikia internetas ir paaiškintos pagrindinės technologijos.

sukūrė Deimantė
10 minutes read

Sveiki atvykę į mano straipsnį, kuriame gilinsiuosi į įdomų interneto pasaulį. Šiame skaitmeniniame amžiuje sunku įsivaizduoti pasaulį be jo. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kas tiksliai yra internetas? Šiame straipsnyje išdėstysiu pagrindinius dalykus ir paaiškinsiu, kas yra internetas ir kaip jis veikia. Taigi, pradėkime ir patyrinėkime šį didžiulį tinklą, kuris iš esmės pakeitė mūsų gyvenimo, darbo ir bendravimo su kitais žmonėmis būdus.

Internetas tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, bet ar tikrai žinome, kaip viskas prasidėjo? Šiame straipsnyje nukeliausiu į praeitį ir atskleisiu interneto ištakas. Išnagrinėsime svarbiausius etapus, kurie lėmė, kad internetas tapo tuo, kuo jis yra šiandien, – nuo kuklios karinio projekto pradžios iki jo virsmo pasauliniu reiškiniu. Taigi, prisisekite diržus ir pasiruoškite susipažinti su intriguojančia šio galingo įrankio, pakeitusio pasaulį, istorija.

Visi kasdien naudojamės internetu, bet ar kada nors susimąstėte, kaip jis iš tikrųjų veikia? Šiame straipsnyje atskleisiu, kaip veikia internetas, ir paaiškinsiu, kokios technologijos užtikrina sklandų jo veikimą. Nuo serverių ir maršrutizatorių iki IP adresų ir protokolų – sudėtingas sąvokas išskaidysiu į paprastus terminus, kuriuos supras kiekvienas. Taigi, jei kada nors domėjotės, kaip veikia internetas, atsidūrėte tinkamoje vietoje. Pasinerkime ir atskleiskime šio neįtikėtino tinklo paslaptis.

Kas yra internetas?

Internetas – tai didžiulis tarpusavyje sujungtų prietaisų tinklas, leidžiantis mums pasiekti ir dalytis informacija visame pasaulyje. Jis tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi ir iš esmės pakeitė mūsų bendravimo, darbo ir pramogų būdus. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kas tiksliai yra internetas ir kaip jis veikia?

Iš esmės internetas yra tinklų tinklas. Septintajame dešimtmetyje jis prasidėjo kaip karinis projektas ARPANET, kurio tikslas buvo sukurti decentralizuotą ryšių tinklą, galintį atlaikyti branduolinę ataką. Ilgainiui jis virto šiandien žinomu internetu, jungiančiu milijardus prietaisų visame pasaulyje.

Internetas veikia pagal protokolų arba taisyklių rinkinį, kuris reglamentuoja, kaip perduodami ir priimami duomenys. Vienas iš tokių protokolų yra interneto protokolas (IP), pagal kurį kiekvienam prie interneto prijungtam įrenginiui priskiriami unikalūs adresai, vadinami IP adresais. Šie IP adresai leidžia įrenginiams bendrauti tarpusavyje ir taip užtikrinti informacijos srautą.

Kad būtų lengviau keistis duomenimis, internete naudojami serveriai ir maršrutizatoriai. Serveriai – tai galingi kompiuteriai, kuriuose saugomi ir pateikiami tinklalapiai, failai ir kitas turinys. Maršrutizatoriai veikia kaip tarpininkai, nukreipiantys duomenų paketus tarp skirtinguose tinkluose esančių įrenginių.

Kai naršote internete, jūsų įrenginys siunčia užklausą serveriui, o šis atsako ir siunčia prašomą informaciją atgal į jūsų įrenginį. Duomenimis keičiamasi realiuoju laiku, todėl galite naudotis svetainėmis, transliuoti vaizdo įrašus ir akimirksniu siųsti žinutes.

Internetas – tai pasaulinis tarpusavyje sujungtų prietaisų tinklas, leidžiantis mums pasiekti informaciją ir ja dalytis. Jis veikia naudojant protokolus, IP adresus, serverius ir maršrutizatorius. Supratimas, kaip veikia internetas, padeda orientuotis šiame didžiuliame skaitmeniniame kraštovaizdyje ir maksimaliai išnaudoti neribotas jo galimybes.

Interneto ištakos

Tokio interneto, kokį žinome šiandien, pradžia buvo kukli. Jis prasidėjo nuo projekto, pavadinto ARPANET (angl. Advanced Research Projects Agency Network). ARPANET buvo mokslinių tyrimų tinklas, kurį septintojo dešimtmečio pabaigoje finansavo Jungtinių Valstijų gynybos departamentas. ARPANET tikslas buvo sukurti decentralizuotą tinklą, kuris galėtų atlaikyti branduolinę ataką.

1969 m. buvo sujungti pirmieji keturi ARPANET mazgai: Kalifornijos universitetas Los Andžele (UCLA), Stanfordo tyrimų institutas (SRI), Kalifornijos universitetas Santa Barbaroje (UCSB) ir Jutos universitetas. Šis pasiekimas žymėjo interneto gimimą.

Iš pradžių internetu daugiausia naudojosi mokslininkai ir tyrėjai, norėdami bendradarbiauti ir dalytis informacija. Tačiau tobulėjant technologijoms jis palaipsniui tapo prieinamas plačiajai visuomenei. Aštuntajame dešimtmetyje Nacionalinis mokslo fondas (NSF) sukūrė NSFNET – tinklą, kuris išplėtė interneto aprėptį ir leido universitetams bei mokslinių tyrimų įstaigoms prisijungti.

Interneto raida tęsėsi dešimtajame dešimtmetyje, kai buvo sukurtas pasaulinis žiniatinklis. Ši revoliucinė technologija, sukurta Timo Bernerso-Lee, leido lengvai dalytis informacija naudojant hipersaitus. Dėl jos internetas iš mokslinių tyrimų tinklo tapo pasauline bendravimo, prekybos ir pramogų platforma.

Šiandien internetas tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Jis sujungė milijardus prietaisų visame pasaulyje, suteikdamas mums galimybę gauti informaciją, bendrauti su kitais ir dalyvauti internetinėje veikloje. Internetas iš esmės pakeitė pramonės šakas, sukūrė naujų verslo galimybių ir suteikė asmenims galimybę bendrauti ir bendradarbiauti pasauliniu mastu.

Suprasdami interneto kilmę, geriau suprasime neįtikėtiną infrastruktūrą, dėl kurios skaitmeninis pasaulis tapo įmanomas. Keliaujant po didžiulį interneto kraštovaizdį, būtina prisiminti jo šaknis ir nuolatines naujoves, kurios mus atvedė ten, kur esame šiandien.

Interneto istorija

Norint suprasti internetą, svarbu įsigilinti į jo įdomią istoriją. Internetas neatsirado stebuklingai per vieną naktį; jis turi turtingą ir sudėtingą praeitį, kuri jį suformavo tokį, koks jis yra šiandien. Taigi leiskitės į kelionę laiku ir susipažinkite su interneto istorija.

Interneto istorija prasidėjo XX a. septintajame dešimtmetyje nuo projekto ARPANET. ARPANET sukūrė Jungtinių Valstijų gynybos departamento padalinys – Pažangiųjų mokslinių tyrimų projektų agentūra (angl. Advanced Research Projects Agency, ARPA), siekdama sujungti kompiuterius ir palengvinti dalijimąsi informacija. Jis buvo sumanytas kaip decentralizuotas tinklas, kuris galėtų atlaikyti branduolinę ataką ir efektyviai veikti. Ši decentralizacijos koncepcija tapo pagrindine interneto savybe.

Aštuntajame dešimtmetyje Nacionalinis mokslo fondas (NSF) sukūrė NSFNET – didelės spartos tinklą, sujungusį kelis superkompiuterių centrus Jungtinėse Valstijose. Ši plėtra padėjo sukurti pagrindą tam, kas vėliau tapo šiandien žinomu internetu. Tačiau tik 1990-aisiais, kai buvo sukurtas pasaulinis žiniatinklis, internetas iš tikrųjų pradėjo veikti.

Pasaulinis žiniatinklis, kurį 1989 m. išrado britų kompiuterių mokslininkas Timas Bernersas-Lee, sukėlė revoliuciją interneto prieigos ir dalijimosi informacija internete srityje. Išradus žiniatinklį, internetas tapo daug patogesnis ir prieinamesnis plačiajai visuomenei. Jis greitai išpopuliarėjo ir tapo pasauline bendravimo, prekybos ir pramogų platforma.

Šiandien internetas tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Jį naudojame viskam – nuo el. laiškų tikrinimo ir bendravimo su draugais socialinėje žiniasklaidoje iki apsipirkimo internetu ir mėgstamų laidų transliavimo. Jis atvėrė daugybę galimybių ir suartino žmones iš skirtingų pasaulio kampelių.

Suprasdami interneto istoriją galime įvertinti neįtikėtiną jį palaikančią infrastruktūrą ir orientuotis jo platybėse. Žinodami, iš kur internetas atsirado, galime geriau suprasti, kur jis keliaus ateityje. Taigi priimkime šią nuolat tobulėjančią technologiją ir toliau tyrinėkime neribotas jos teikiamas galimybes.

Kaip veikia internetas?

Kaip ilgametę patirtį turintis tinklaraštininkas ekspertas galiu drąsiai paaiškinti, kaip veikia internetas.

Internetas yra didžiulis tarpusavyje sujungtų kompiuterių ir įrenginių, kurie tarpusavyje bendrauja naudodami standartinį taisyklių ir protokolų rinkinį, tinklas. Šie kompiuteriai ir prietaisai vadinami „mazgais” arba „šeimininkais” ir yra sujungti įvairiomis perdavimo priemonėmis, pavyzdžiui, kabeliais, laidais arba belaidžiu ryšiu.

Kai lankotės svetainėje arba siunčiate el. laišką, duomenys išskaidomi į mažus paketus ir internetu siunčiami į paskirties vietą. Šį procesą palengvina maršrutizatoriai – specialūs įrenginiai, kurie nukreipia duomenų srautą tarp tinklų. Šie maršrutizatoriai perskaito kiekvieno paketo paskirties adresą ir nustato efektyviausią jo kelią.

Viena iš pagrindinių interneto veikimo technologijų yra interneto protokolas (IP). IP kiekvienam prie interneto prijungtam įrenginiui suteikia unikalų adresą, vadinamą IP adresu. Taip duomenų paketai tinkamai nukreipiami ir pristatomi į numatytą paskirties vietą.

Kita svarbi technologija – domenų vardų sistema (DNS), kuri žmogui suprantamus domenų vardus (pvz., google.com) verčia IP adresais. Kai interneto naršyklėje įvedate domeno vardą, DNS serveris ieško su tuo domeno vardu susijusio IP adreso ir nukreipia užklausą į atitinkamą serverį. Šis procesas leidžia lengvai naršyti internete naudojant paprastus ir įsimintinus domenų vardus.

Be šių pagrindinių technologijų, internetas remiasi daugybe kitų protokolų ir standartų, kad užtikrintų sklandų duomenų perdavimą ir pristatymą. Tai tokie protokolai, kaip perdavimo valdymo protokolas (TCP), kuris išskaido duomenis į paketus ir vėl juos surenka paskirties vietoje, ir hiperteksto perdavimo protokolas (HTTP), kuris leidžia internetu perduoti tinklalapius.

Šiuolaikiniame skaitmeniniame amžiuje labai svarbu suprasti, kaip veikia internetas. Tai leidžia mums įvertinti šio pasaulinio tinklo sudėtingumą ir veiksmingai juo naudotis bendraujant, atliekant mokslinius tyrimus, apsiperkant ir pramogaujant. Taigi kitą kartą naršydami internete ar siųsdami el. laišką akimirką pagalvokite apie neįtikėtiną infrastruktūrą ir technologijas, dėl kurių visa tai įmanoma.

Už interneto slypinčios technologijos

Gilinantis į interneto veikimo principus, svarbu suprasti, kokia technologija visa tai užtikrina. Internetas pagrįstas sudėtingomis sistemomis ir protokolais, kurie užtikrina sklandų ryšį tarp prietaisų visame pasaulyje. Štai keletas pagrindinių technologijų, kuriomis grindžiamas internetas:

1. Interneto protokolas (IP): Interneto pagrindas yra interneto protokolas (IP). Tai taisyklių rinkinys, reglamentuojantis, kaip duomenys perduodami tarp įrenginių. Kiekvienam prie interneto prijungtam įrenginiui priskiriamas unikalus IP adresas, kuris yra jo skaitmeninis identifikatorius. IP leidžia efektyviai nukreipti ir pristatyti duomenų paketus iš siuntėjo gavėjui.

2. Hiperteksto perdavimo protokolas (HTTP): Kita svarbi technologija – hiperteksto perdavimo protokolas (HTTP). Jis apibrėžia, kaip informacija formatuojama ir perduodama internetu. Kai lankotės svetainėje, naršyklė siunčia HTTP užklausą žiniatinklio serveriui, o šis atsako ir pateikia prašomą tinklalapį. HTTP leidžia sklandžiai gauti ir rodyti žiniatinklio turinį.

3. Domenų vardų sistema (DNS):Domenų vardų sistema (DNS) yra tarsi interneto telefonų knyga. Ji verčia žmogui suprantamus domenų vardus, pavyzdžiui, www.example.com, į kompiuteriams suprantamus IP adresus. Be DNS turėtume įsiminti ir įvesti IP adresus, kad galėtume pasiekti svetaines, o tai būtų labai nepraktiška.

4. Perdavimo valdymo protokolas/interneto protokolas (TCP/IP): Perdavimo valdymo protokolas/interneto protokolas (TCP/IP) yra pagrindinis protokolų rinkinys, užtikrinantis patikimą ir saugų bendravimą internetu. TCP suskaido duomenis į mažesnius paketus, prideda sekos informaciją ir užtikrina sėkmingą jų pristatymą. Kita vertus, IP atlieka šių paketų maršrutizavimą ir adresavimą tinkle.

5. Ethernet: Ethernet yra plačiai naudojama technologija, skirta sujungti įrenginius vietiniame tinkle (LAN). Joje pateikiamas taisyklių rinkinys, skirtas fiziniam duomenų perdavimui tarp prietaisų naudojant kabelius arba belaidžius ryšius. Ethernet yra pagrindinė technologija, leidžianti įrenginiams prisijungti prie interneto ir bendrauti tarpusavyje tinkle.

Suprasdami šias technologijas galite sužinoti, kaip veikia internetas ir kaip duomenys perduodami skaitmeninėje erdvėje.

Toliau panagrinėkime įvairius būdus, kaip galime prisijungti prie interneto ir išnaudoti didžiulį jo potencialą.

Išvada

Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgiau internetą ir jo veikimą. Išnagrinėjome pagrindines interneto technologijas, tokias kaip interneto protokolas (IP), hiperteksto perdavimo protokolas (HTTP), domenų vardų sistema (DNS), perdavimo valdymo protokolas/interneto protokolas (TCP/IP) ir eternetas. Suprasdami šias technologijas, gauname vertingų žinių apie tai, kaip duomenys perduodami ir perduodami internetu.

Gilindamiesi į interneto pagrindus, padėjome pagrindą tolesniam jo didžiulio potencialo tyrinėjimui. Ateinančiuose straipsniuose aptarsime įvairius būdus, kaip prisijungti prie interneto ir išnaudoti jo galią. Nesvarbu, ar tai būtų laidinis ryšys, ar belaidžiai tinklai, ar mobilieji įrenginiai, internetas tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, leidžiančia sklandžiai bendrauti ir gauti daugybę informacijos.

Toliau naršydami nuolat besikeičiančiame skaitmeniniame kraštovaizdyje, išmanydami internetą ir jo pagrindines technologijas, galėsime kuo geriau išnaudoti jo galimybes. Todėl laukite išsamesnių diskusijų apie tai, kaip išnaudoti interneto potencialą ir padaryti jį naudingą jums.

Taip pat gali patikti

Palikite komentarą