Pradžia Kompiuterinės technologijos Kaip buvo išrastas kompiuteris?

Kaip buvo išrastas kompiuteris?

sukūrė Deimantė
5 minutes read

Kompiuteris yra neįtikėtinas išradimas, sukėlęs revoliuciją mūsų gyvenimo, darbo ir bendravimo srityse. Jis tapo nepakeičiamu įrankiu beveik visose mūsų gyvenimo srityse – nuo mokslinių tyrimų iki verslo operacijų. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kaip atsirado kompiuteris? Šiame moksliniame straipsnyje gilinsimės į kompiuterijos ištakas, pradininkus, kurie nutiesė kelią, ir technologinę pažangą, lėmusią šiuolaikinius kompiuterius, kuriuos pažįstame šiandien.

Kompiuterijos ištakos

Kompiuteris atsirado prieš tūkstančius metų, kai žmonės pirmą kartą pradėjo ieškoti būdų, kaip atlikti skaičiavimus. Vienas iš pirmųjų šiam tikslui naudotų įrankių buvo abakas, atsiradęs senovės Kinijoje apie 2400 m. pr. m. e. Abakas leido atlikti pagrindinius aritmetinius skaičiavimus manipuliuojant karoliukais ant strypelių ir taip padėjo pagrindą skaičiavimo prietaisams.

Laikui bėgant išradėjai ir matematikai ieškojo sudėtingesnių skaičiavimo mechanizmų. Renesanso laikotarpiu atsirado mechaniniai prietaisai, tokie kaip astroliabas ir slankmatis, kurie leido atlikti sudėtingesnius skaičiavimus astronomijos, navigacijos ir inžinerijos srityse.

Šiuolaikinių kompiuterių gimimas

Šiuolaikinių kompiuterių atsiradimą galima sieti su dviejų nuostabių žmonių darbu: Charlesas Babbage’as ir Ada Lovelace. XIX a. pradžioje Charlesas Babbage’as sukūrė analitinio variklio – mechaninio prietaiso, galinčio atlikti sudėtingus skaičiavimus – idėją. Nors analitinis variklis per Č. Babbage’o gyvenimą taip ir nebuvo sukurtas, jo darbas padėjo pagrindus būsimai kompiuterijos pažangai.

Anglų matematikė Ada Lovelace dažnai laikoma pirmąja pasaulyje kompiuterių programuotoja. Ji atpažino Babbage’o analitinio variklio potencialą ir parašė jam algoritmą, todėl tapo programavimo pradininke. Lovelace’o įžvalgos apie skaičiavimo mašinų galimybes gerokai pranoko savo laikmetį.

Elektroniniai kompiuteriai ir Tiuringo mašina

Elektroninių kompiuterių sukūrimas tapo reikšmingu posūkiu kompiuterijos istorijoje. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje britų matematikas ir informatikas Alanas Tiuringas (Alan Turing) pristatė universalios mašinos, galinčios imituoti bet kokią kitą skaičiavimo mašiną, koncepciją. Ši mašina, žinoma kaip Tiuringo mašina, padėjo teorinius šiuolaikinių kompiuterių pagrindus.

Antrojo pasaulinio karo metais Turingo idėjos buvo įgyvendintos sukonstravus kompiuterį „Colossus”, kuris atliko svarbų vaidmenį laužant vokiečių kodus. Po karo atsirado pirmosios kartos elektroniniai kompiuteriai, pavyzdžiui, ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer). Šie kompiuteriai buvo milžiniško dydžio, o jų skaičiavimo galimybės buvo ribotos, palyginti su dabartiniais standartais.

Tranzistoriai ir integriniai grandynai

XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje „Bell Laboratories” mokslininkams išradus tranzistorius, elektronikos srityje įvyko revoliucija. Tranzistoriai pakeitė ankstyvuosiuose kompiuteriuose naudotas nepatogias ir nepatikimas vakuumines lempas, todėl jie tapo mažesni, efektyvesni ir patikimesni. Šis laimėjimas atvėrė kelią mažesnių ir greitesnių kompiuterių kūrimui.

Tranzistorių integravimas į vieną elektroninį komponentą davė pradžią integrinių grandynų koncepcijai. 1958 m. Džekas Kilbis (Jack Kilby) iš „Texas Instruments” ir Robertas Noisas (Robert Noyce) iš „Fairchild Semiconductor” nepriklausomai vienas nuo kito išrado integrinį grandyną – revoliucinę technologiją, kuri leido viename silicio luste pagaminti kelis tranzistorius, rezistorius ir kondensatorius.

Integrinių grandynų poveikis buvo milžiniškas. Dėl jų kompiuteriai tapo mažesni, galingesni ir prieinamesni. Galimybė į vieną lustą sutalpinti tūkstančius, o vėliau ir milijonus tranzistorių leido eksponentiškai didinti skaičiavimo galią ir padėjo pagrindą skaitmeniniam amžiui.

Asmeninių kompiuterių iškilimas

Septintajame dešimtmetyje atsiradus asmeniniams kompiuteriams, kompiuteriai iš mokslinių tyrimų laboratorijų tapo prieinami kiekvienam žmogui. Vienas svarbiausių momentų asmeninių kompiuterių istorijoje buvo „Altair 8800” pristatymas 1975 m. MITS sukurtas „Altair 8800” buvo pirmasis komerciškai sėkmingas mikrokompiuterių rinkinys. Jis sukėlė susidomėjimo bangą tarp mėgėjų ir entuziastų, sudarydamas prielaidas asmeninių kompiuterių revoliucijai.

Netrukus tokie pionieriai kaip Steve’as Jobsas ir Steve’as Wozniakas pristatė visiškai surinktą asmeninį kompiuterį „Apple II” su patogia vartotojo sąsaja. Tai buvo naujos eros pradžia, kai kompiuteriai tapo prieinamesni, intuityvesni ir galingesni. Tokios operacinės sistemos kaip MS-DOS ir „Apple” „Macintosh” sistema dar labiau supaprastino naudojimąsi kompiuteriais ir padarė juos patogesnius vartotojui.

Internetas ir tinklai

XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje Jungtinių Valstijų gynybos departamentas sukūrė Pažangiųjų mokslinių tyrimų projektų agentūros tinklą (ARPANET). ARPANET buvo interneto pirmtakas, skirtas sujungti kompiuterius ir palengvinti mokslinių tyrimų institucijų keitimąsi informacija. Jis padėjo pagrindus tam, kas vėliau tapo pasauliniu tinklu, šiandien jungiančiu milijardus prietaisų.

1990 m. Timas Bernersas-Lee išrado pasaulinį žiniatinklį – susietų hipertekstinių dokumentų, prieinamų internetu, sistemą. Pasaulinis žiniatinklis iš esmės pakeitė dalijimąsi informacija, bendravimą ir prekybą pasauliniu mastu. Jis leido sukurti interneto svetaines, paieškos sistemas, apsipirkimą internetu, socialinę žiniasklaidą ir daugybę skaitmeninių paslaugų, kurios tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi.

Kompiuterių išradimas ir raida padarė didžiulę įtaką visuomenei, pakeitė mūsų gyvenimo, darbo ir bendravimo su pasauliu būdą. Nuo pirmųjų abakusų iki sudėtingų šiuolaikinių kompiuterių – kompiuterijos kelią žymėjo nepaprastos inovacijos, puikūs protai ir technologiniai proveržiai.

Kompiuteriai tapo svarbiu įrankiu moksliniuose tyrimuose, duomenų analizėje, inžinerijoje ir daugybėje kitų sričių. Jie leido mums tyrinėti naujas ribas, įminti sudėtingas paslaptis ir bendrauti su žmonėmis visame pasaulyje. Ateities kompiuterinių technologijų galimybės yra plačios ir įdomios, žadančios tolesnę pažangą dirbtinio intelekto, kvantinės kompiuterijos ir kitose pažangiausiose srityse.

DUK

  1. Kas laikomas kompiuterijos tėvu? Kompiuterijos tėvu dažnai laikomas Charlesas Babbage’as, kuris XIX a. pradžioje sukūrė analitinio variklio koncepciją.
  2. Kada buvo išrastas pirmasis kompiuteris? Pirmąjį kompiuterį – Atanasoffo ir Berry kompiuterį (Atanasoff-Berry Computer, ABC) – XX a. trečiojo dešimtmečio pabaigoje išrado Johnas Atanasoffas ir Cliffordas Berry.

Taip pat gali patikti

Palikite komentarą