Pradžia Uncategorized Autizmo spektro sutrikimas (ASS) vaikams

Autizmo spektro sutrikimas (ASS) vaikams

sukūrė Deimantė
2 minutes read

Autizmo spektro sutrikimas (ASS) – tai neurologinės kilmės būklė, paveikianti žmogaus socialinę sąveiką, komunikaciją, interesus ir elgesio modelius. Autizmas laikomas spektro sutrikimu, nes jo pasireiškimo forma ir sunkumas gali labai skirtis tarp skirtingų asmenų.

Faktai ir Statistika

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 1 iš 100 vaikų pasaulyje turi autizmą. Ši statistika rodo, kad autizmo spektro sutrikimai yra gana paplitę ir aktualūs visame pasaulyje. Vaikų autizmo paplitimas JAV, pagal Centrų ligų kontrolės ir prevencijos (CDC) 2020 m. duomenis, yra 1 iš 36, o tai reiškia didėjantį autizmo diagnozavimo dažnumą, lyginant su ankstesniais metais.

Vaikai su autizmu dažnai turi papildomų sąlygų, pavyzdžiui, epilepsiją, dėmesio deficito hiperaktyvumo sutrikimą (DDHS), nerimą ar depresiją. Autizmo spektro sutrikimų simptomai paprastai pastebimi ankstyvoje vaikystėje ir gali apimti sunkumus bendraujant, pasikartojančius elgesius ar ribotus, intensyvius interesus.

Diagnozavimas ir Ankstyva Intervencija

Nors autizmą galima patikimai nustatyti nuo 2 metų amžiaus, vidutinis autizmo diagnozavimo amžius JAV yra 5 metai, o ankstyvosios intervencijos vidurkis – 4,7 metų amžiaus. Ankstyvasis nustatymas ir intervencija yra labai svarbūs, nes ankstyvoji pagalba gali gerokai pagerinti autistiškų vaikų socialinius įgūdžius ir komunikaciją, teigiamai veikiant jų gerovę ir gyvenimo kokybę bei jų šeimų gerovę.

Gyvenimas su Autizmu

Autizmas yra visą gyvenimą trunkantis sutrikimas, ir nors kai kurie su autizmu gyvenantys asmenys gali gyventi gana nepriklausomai, kitiems reikalinga nuolatinė priežiūra ir parama. Šeimos, auginančios vaikus su autizmu, susiduria su įvairiais iššūkiais, įskaitant finansinę naštą dėl specialiųjų ugdymo programų, terapijų ir paramos paslaugų.

Klausimai ir Atsakymai

Koks yra autizmo diagnozavimo amžius?
Autizmą galima patikimai nustatyti jau 2 metų amžiaus, tačiau daugeliu atvejų diagnozė nustatoma vėliau, apie 5 metų amžių.

Ar autizmo paplitimas skiriasi tarp vaikų pagal lytį?
Taip, berniukai yra beveik 4 kartus dažniau diagnozuojami su autizmo spektro sutrikimais nei mergaitės.

Taip pat gali patikti